تویوتا GT86

خودرو تویوتا GT86 یک خودرو اسپرت و سبک ژاپنی می باشد که در ایران توسط شرکت ایرتویا به بازار عرضه می شود ، در ادامه متن به نحوه عملکرد و امکانات این خودرو می پردازیم.

یکی از مدیران تویوتا در تعریف خودروی تویوتا Gt 86 سه عنصر را نام برده که می توان به: موتور توربو، بدون سیستم چهار چرخ محرک و لاستیک باریک اشاره داشت. این خودرو اگرچه در ظاهر بسیار سریع نشان می دهد اما کمی در عملکرد ناامید کننده است. تویوتا Gt 86 را باید در دسته اتومبیل های اسپرت چرخ عقب محرک قرار داد که می تواند خودی نشان دهد اما در سطح یک اتومبیل اسپرت قدرتمند. البته تویوتا سعی کردهتویوتا Gt 86 یک خودروی اسپرت مقرون به صرفه باشد تا هر فردی بتواند صاحب اتومبیل در این سبک شود.

رقیب تویوتا Gt 86، سوبارو BRZ بوده که در ظاهر بسیار مشابه هستند. از تغییرات جزئی بین دو مدل می توان به پنجره مشبک نسبتا متفاوت و برخی جزئیات چراغ جلو اشاره داشت. تویوتا توانست با عرضه تویوتا Gt 86 یک محصول قابل توجه را راهی بازار کرد که تعریف درستی نمی توان از آن داشت. در طراحی این مدل خلاقیت بسیاری به کار گرفته شد اما در موتور آن چنین نوآوری به چشم نخواهد آمد.

در سیستم رانندگی Gt 86 تویوتا نمی توان ایرادی گرفت. هندلینگ این خودرو بسیار فوق العاده بوده و می تواند دریفت بسیاری خوبی برای حرفه ای ها به ارمغان آورد. شاید این خودرو در زمینه موتور انتظارات را برآورده نسازد، اما در زمینه سیستم رانندگی تویوتا تلاش کرده تا مشتریان خود را راضی نگهدارد. البته از آنجایی که سوبارو نیز مدلی همچون GT 86 را با نام BRZ به فروش می رسد و در حقیقت این خودروساز به عنوان یکی از زیرمجموعه های شرکت تویوتا با تولید BRZ قصد داشته محصولی قابل توجه را به بازار عرضه کند. عملکرد GT 86 تفاوتی با BRZ نداشته و دو خودرو عملا یکسان هستند اما در برندی متفاوت به فروش می رسند.

در داخل تویوتا Gt 86 بسیار پیشرفته به نظر نمی رسد و آپشن های متعددی را شامل نمی شود اما به عنوان یک اتومبیل اسپرت فناوری های لازم را داراست. صندلی هایی با چرم باکیفیت مشکی و دوخت قرمزی که تمامی محیط داخلی تویوتا Gt 86 را فراگرفته جذابیتی به این اتومبیل اسپرت بخشیده است. حالت های رانندگی مختلف، سیستم سرگرمی در کنار نقشه خوان و داشبوردی ساده از ویژگی های طراحی داخل Gt 86 تویوتاست. شرکت تویوتا در فضای داخلی خلاقیت بسیاری خرج نداده و بیشتر روی طراحی خارجی این خودرو تمرکز داشته تا بتواند یک اسپرت مقرون به صرفه را راهی بازار کند. البته در نگاه نخست شباهتی به GTR نیسان دارد و ممکن است یک رقیب برای این خودرو محسوب شود، اگرچه موتور آن توان رقابت با GTR نیسان را ندارد.

تویوتا Gt 86 با قیمتی بیش از 22 هزار پوندی در بازار بریتانیا به فروش می رسد و در دیگر بازارها نیز چنین محدوده قیمتی خواهد داشت. همانطور که پیشتر گرفته شد، تویوتا هدف از طراحی GT86 را ارائه یک اتومبیل اسپرت مقرون به صرفه اعلام داشته تا کسانی که بودجه خرید خودروهای سوپر اسپرتی چون استون مارتین، آئودی R8 و برخی دیگر ندارند، بتوانند با GT86 به هدف خود دست پیدا کنند. البته وجود برندی چون تویوتا در پشت این مدل حرفی برای گفتن باقی نمی گذارد و کامل بودنش را تایید می کند.