کیفیت خودروهای ایرانی یا خارجی ؟

با وجود اینکه خودروهای چینی در بازار خودرو ایران خیلی زیاد می باشد و روز به روز زیادتر می شود اما بیشتر مشتریان  ایرانی به خرید خودروهای ایرانی می پردازند یعنی به کیفیت خودروها بیشتر اهمیت می دهند تا به ظاهر آن ،در این مقاله می خواهیم به مقایسه خودروهای ایرانی با خودروهای چینی بپردازیم.

امروز در فروش خودرو می خوایم به بررسی و مقایسه خودروهای چینی و داخلی بازار داخلیمون بپردازیم و سوالی که خیلی ها از ما تو این 12 سال در فروش خودرو داشته اند پاسخ بدهیم، قاعدتا اگر این چند وقته قصد خرید خودرو کرده باشید، حتما این حس سردرگمی برای شما هم پیش آمده که کدام را انتخاب کنم، خودرو چنی یا خودرو داخلی؟ با این تنوع زیاد بازار و البته قیمت سرسام آور و در بیشتر موارد غیر منطقی، قطعا انتخاب‌هایی که پیش رویمان داریم هم زیادند و هم بسته به کلاسی که مورد نظرمان است، کم! اگر بخواهیم بودجه کم و متوسط را هدف قرار دهیم، به تعداد زیادی خودروی چینی و البته ساخت وطن بر می‌خوریم. چیزی که بیشتر از همه ما را سر درگم می کند انتخاب خودرو چینی یا داخلی است با ما همراه باشید تا مزایا و معایب هریک از انتخاب ها را بررسی کنیم.

متاسفانه در ایران و در خودرو هایی در رنج قیمتی پائین نمی توان توقع ظاهر خوب و امکانات و موتور و گیربکسی خوب در کنار هم داشت و این امر بسیار آزار دهنده است، حال با این تفاسیر اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که ظاهر برایشان مهم است، بی شک چینی ها از گزینه های انتخابی شما هستند حالا اسمش را تقلید می‌گذاریم یا ظاهر فریبی، باید اعتراف کرد که خودروهای چینی طراحی به روز تری دارند و در مقابل خودروهای ساخت وطن از نظر ظاهر حرفی برای گفتن دارند. این برتری ظاهری فقط مرتبط به فضای بیروی و بدنه نمی‌شود، از حق که نگذریم اتاق و صندلی محصولات چینی هم زیباتر هستند و حداقل به روز تر طراحی شده اند. ولی از دید بسیاری با توجه به شرایط اقتصادی کشور همه چیز ظاهر نمی شود.

در خودروهای داخلی وطنی امکانات و آپشن ها ضعیف است و در کمتر خودروهایی امکاناتی که در خودروهای چینی عادی است دیده می شود همانند آینه های جانبی برقی، شیشه های بالابر برقی،... به همبن دلیل چینی ها اغلب دارای امکانات کامل تری از دید تجهیزات داخلی دارند.

خب خدارو شکر که قدرت برایتان مهم است، اما برای داشتن قدرت باید قید خیلی چیزها چون زیبایی ظاهری و امکانات فرعی را بزنید، مخصوصا اگر بخواهید انتخاب وطنی داشته باشید. دیگر اوج ظاهر و زیبایی محصولات وطنی را می‌توان در 206ها و نهایتا سورن به تازگی دنا پلاس یافت. قدرت برایتان مهم است، خب چقدر عالی، اما نمی‌شود هم خدا را خواست و هم خرما. مگر اینکه دست به جیب شوید و 40 تا 60 میلیونی خرج کنید.

وقتی بودجه تا 60 میلیون تومان در نظر گرفته می‌شود انتخاب‌ها افزایش می‌یابد، انتخاب‌هایی چون شاسی بلندها. بله. شاسی بلند دوست‌ها که تعدادشان کم هم نیست می‌توانند در این محدوده قیمتی از انواع چینی چون تیگو X33 و لیفان X60، تهیه کنند. محصولاتی که مشابه وطنی در این رنج همانند خود چینی دارند همانند دانگ فنگ اچ30 کراس، ساندرو استپ وی و یا هایما دارند.ولی نباید این نکته را فراموش کرد که شاسی بلندهای چینی فقط در ظاهر شاسی بلندند و به هیچ عنوان کیفیتی که از یک ماشین در این کلاس انتظار می‌رود، ندارند. و بیشتر خودروهایی شهری با شاسی بلند دارند.

وقتی بودجه تا این حد افزایش می‌یابد، وطنی‌های صندوق‌دار و محبوبی چون تندر،ساندرو،دنا،پارس و سورن و خانواده چینی های برلیانس نمایان می‌شوند که همه را می‌توان بین 30 تا 60 میلیون تهیه کرد. صندوق‌دارهایی که تقریبا اکثریت باور به برتری آنها نسبت به مدلهای هم رده صندوق‌دار چینی دارند، ولی خب اگر بخواهیم منصفانه نگاه کنیم، خودروهایی مثل لیفان 620 هستند که می‌توانند به‌راحتی مقابل تندرها یا پارس ایستاده و با آنها رقابت کنند. هر چند در مقایسه‌های کیفی داخلی، در تمام موارد چینی‌ها در رده پایین‌تری قرار می‌گیرند و همین امر این پرسش را در ذهن ایجاد می‌کند که اگر بد هستند چرا اصلا هستند و آن‌هم با این قیمت؟! و این جوابی جزء سیاست های خودروسازان و واردکنندگان خودرو ندارد.

پس در واقع این شمایید که باز هم در این رده و در بین محصولات موجود باید انتخاب کنید. چون اگر بحث قدرت است، می‌توان بر اساس تجریه صاحبان این خودروها گفت که محصولات چینی هم رده محصولات وطنی چیز زیادی نه تنها کم ندارند، بلکه در بسیاری از موارد برتری هم نشان می‌دهند.

این جمله را حتما زیاد شنیده‌اید. البته واقعا مساله مهمی است و شاید بتوان آن را یکی از مهمترین دلایل انتخاب های وطنی دانست، البته بسیاری از وطنی ها نیز طعم چینی و چینی هستند. متاسفانه با وجود فراوانی خودروهای چینی در بازار و البته خیابان‌ها، هنوز به قدری که باید پشتیبانی لازم از آن‌ها وجود ندارد. ویا بهتر است بگوئیم در موارد اصلا وجود ندارد، بسیاری از اینکه نمایندگی‌های مربوطه هزینه‌های بسیاری بالایی را برای انجام کارهای ساده‌ای چون تعویض فیلتر هوا یا تنظیم باد لاستیک‌ها دریافت می‌کنند، شاکی هستند. قطعات این خودروها در مقایسه با محصولات مشابه به ویژه در رده‌های پایین بسیار گران‌تر بوده و کمتر یافت می‌شوند. به‌علاوه تعداد تعمیرگاه‌هایی که خودروهای چینی را برای تعمیر بپذیرند، هنوز به اندازه کافی زیاد نیست و در شهرستان ها که اصلا وجود ندارد و در بیشتر موارد صاحبان خودرو مجبورند که به نمایندگی‌ها مراجعه کرده و هزینه‌های بیشتری بپردازند. پس در این حوزه، انتخاب یک خودرو از برندهای ایرانی قطعا به نفعتان تمام خواهد شد. یعنی تامین قطعات راحت، تعمیرکار از گزینه های مهم در انتخاب خودروهای وطنی است.

در بازار داخلی فروش خودرو چیزی که در کشور ما با توجه به تورم دیده می شود رشد قیمت خودروس یعنی به طور مثال شما خودروی پژو 206 تیپ 3 را در سال 88 با قیمت 16 میلیون تومان خرید کرده این بی شک بعد از 8 سال سوار شدن می توانید با قیمت بالاتری از قیمت خرید می توانید بفروشید البته ذکر این نکته که در اصل ارزش پول ملی کشور در مقابل ارز ها کاسته شده است. متاسفانه به دلیل سیاست‌هایی که بر بازار خودرو از سوی تولید کنندگان و وارد کنندگان حاکم است، قیمت خودروی‌های چینی پس از خرید و به اصطلاح دست دوم شدن بسیار بیشتر از آنچه باید پایین می‌آید و همین امر خریداران را متضرر می‌کند. با اینکه نباید از خرید و فروش خودرو (منظور خرید و فروش خودروی شخصی) انتظار سود آوری داشت، اما قطعا هیچکس دلش نمی‌خواهد که ضرر زیادی هم کند، پس اگر می‌خواهید تا خودرویی که می‌خرید پس از دست دوم شدن هنوز هم مشتری‌های زیادی داشته باشد و در فروشش به مشکل بر نخورید، انتخابی غیر از وطنی‌ها نخواهید داشت. به‌علاوه در بین خودروهای وطنی دست دوم انواعی که مصرف کمتری دارند، بیشتر رونق دارد. و به راحتی و در عرض چند ساعت می توانید خودرو وطنی دست دوم خود را بفروشید. به طور کل، بهتر است در انتخاب خودرو بدون تعصب نگاه کرده و تلاش کنیم که موارد مختلفی را مد نظر قرار دهیم.

در انتخاب خودروها متدهای مختلفی همانند امکانات، ظاهر، ایمنی، بازار دست دوم، تامین قطعات و لوازم را در نظر گرفت ولی در آخر باز هم می‌گوییم، این شمایید که باید تصمیم می گیرید. در حال حاظر خودروهای چینی از سوی واردکنندگان با شرایط بدون بهره به خریداران و یا پیش پرداخت های کم عرضه می گردد و این کمتر در خودروهای وطنی دیده می شود، اگر دوست دارید خودرویی که می‌خرید حداقل از نظر امکانات جانبی یا ظاهر در سطح خوبی باشد، محصولات چینی در این زمینه واقعا بهتر عمل کرده‌اند، اما اگر پشتیبانی تامین قطعات و قیمت پایین قطعات برایتان مهمتر بوده و به قول معروف ماشینی را می‌خواهید که در جاده آخ هم نگوید، در محدوده قیمت‌های بالاتر و نزدیک به 40 تا 50 میلیون تومان گزینه‌های ایرانی خوبی در اختیارتان خواهد بود، بازار دست دوم خوب، عدم افت قیمت بالا، گستردگی خدمات از مهمترین دلایل انتخاب خودروهای وطنی می توان برشمرد.